Publicat pe 8 March 2018

Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrină: Efecte secundare

  1. Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrină sirop oral este disponibil atât ca un medicament generic si un medicament brand-name. Numele Brand: DM Bromfed.
  2. Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrină vine doar ca un sirop să luați prin gura.
  3. Acest medicament este utilizat pentru a trata simptomele respiratorii superioare cauzate de alergii sau rece comune. Aceste simptome includ congestie nazală și tuse.

  • Somnolenta: Acest medicament poate provoca somnolență. Nu ar trebui să conducă, utilaje de utilizare, sau de a face alte activități care necesită vigilență până când nu știți cum vă afectează acest medicament.
  • Supradozajul la copii: Nu administrați copilului dumneavoastră o doză mai mare de acest medicament decât ceea ce prescrie medicul lor. Comparativ cu adulții, copiii sunt mai susceptibile de a avea efecte secundare severe de la a lua prea mult din acest medicament. Acestea includ convulsii, halucinații (vederea sau a auzi lucruri care nu sunt acolo), și moarte.

Sirop oral Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrina este un medicament baza de prescriptie medicala , care este disponibil ca brand-name de droguri Bromfed DM . Este de asemenea disponibil ca un medicament generic. Medicamente generice , de obicei , costa mai puțin decât versiunea de brand-name. În unele cazuri, acestea pot să nu fie disponibile în toate punctele forte sau forme ca brand-name droguri.

Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrină vine doar ca un sirop să luați prin gura.

Acest medicament este o combinatie de trei medicamente într-o singură formă. Acesta conține brompheniramina, pseudoefedrină, și dextrometorfan. Este important să știți despre toate medicamentele din combinație, deoarece fiecare medicament vă poate afecta într-un mod diferit.

De ce este folosit

Acest medicament este utilizat pentru a trata simptomele respiratorii superioare datorate alergiilor sau rece comune. Acestea includ congestie nazală și tuse.

Acest medicament poate fi utilizat ca parte a unei terapii combinate. Acest lucru înseamnă că poate fi necesar să-l ia cu alte medicamente.

Cum functioneaza

Fiecare dintre cele trei medicamente din acest medicament aparține unei clase diferite de medicamente:

  • Bromfeniramină aparține unei clase numite antihistaminice.
  • Pseudoefedrina aparține unei clase numite vasoconstrictoare.
  • Dextrometorfanul aparține unei clase numite antitusive.

O clasă de medicamente este un grup de medicamente care lucreaza intr-un mod similar. Aceste medicamente sunt adesea folosite pentru a trata condiții similare.

muncă Bromfeniramină și pseudoefedrină prin strângerea vaselor de sânge din nas. Acest lucru duce la mai puțin producerea de mucus si usuca nasul. Dextrometorfanul lucreaza pentru a reduce reflexul de tuse corpul tau. Aceste medicamente lucrează împreună pentru a ajuta la ameliorarea simptomelor dvs. rece sau alergie.

Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrina sirop oral poate provoca mai multe tipuri de efecte secundare, inclusiv somnolență. Nu ar trebui să conducă, utilaje de utilizare, sau de a face alte activități care necesită vigilență până când nu știți cum vă afectează acest medicament.

Reacții adverse mai frecvente

Unele dintre cele mai frecvente efecte secundare care pot apărea cu utilizarea acestui medicament includ:

  • somnolenţă
  • uscăciune a gurii, nasului și gâtului
  • mucus pulmonar gros
  • ameţeală

În cazul în care aceste efecte sunt ușoare, ele pot dispărea în câteva zile sau câteva săptămâni. Dacă acestea sunt mai severe sau nu dispar, discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistului.

Reacții adverse grave

Apelați imediat medicul dumneavoastră dacă aveți reacții adverse grave. Suna la 911 daca simptomele se simt în pericol viața sau dacă crezi că are o urgență medicală. Reacții adverse grave și simptomele lor pot include următoarele:

  • ritm cardiac anormal. Simptomele pot include:
    • rapid ritmului cardiac
    • palpitații (simțindu-se ca inima ta este sărind peste o bataie)
    • ameţeală
    • leșin
  • Presiune pe piept
  • Scurtarea respirației
  • Scăderi trombocite, celule roșii din sânge, sau de celule albe sanguine. Simptomele pot include:
    • vânătaie inexplicabilă
    • sangerari nazale sau a crescut de sângerare din gingii
    • slăbiciune
    • infecții frecvente
    • o infectie care nu va pleca
  • Probleme urinat
  • convulsii
  • Halucinații (vedeți sau ceva care nu e acolo de auz)

Disclaimer: Scopul nostru este de a vă oferi informațiile cele mai relevante și actuale. Cu toate acestea, deoarece medicamentele afectează fiecare persoană în mod diferit, nu putem garanta că aceste informații includ toate efectele secundare posibile. Această informație nu este un substitut pentru sfaturi medicale. Întotdeauna discuta despre posibilele efecte secundare asociate cu un furnizor de servicii medicale care stie istoricul medical.

Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrina sirop oral poate interacționa cu alte medicamente, vitamine, plante aromatice sau este posibil să luați. O interacțiune este atunci când o substanță schimbă modul în care funcționează un medicament. Acest lucru poate fi dăunătoare sau pentru a preveni medicamentul de lucru bine.

Pentru a evita interacțiunile, medicul dumneavoastră ar trebui să gestioneze toate medicamentele cu atenție. Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră despre toate medicamente, vitamine sau plante aromatice pe care le realizați. Pentru a afla modul în care acest medicament ar putea interacționa cu altceva ce luați, discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistului.

Exemple de medicamente care pot provoca interacțiuni cu bromfeniraminul-dextrometorfan-pseudoefedrina sunt enumerate mai jos.

inhibitori ai monoaminooxidazei (IMAO)

Luând dextrometorfan, unul dintre ingredientele din acest medicament, cu medicamente numite inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) poate provoca febră și scăderea tensiunii arteriale. Luându-le împreună pot fi chiar fatale (cauza moartea). IMAO poate crește, de asemenea, efectele brompheniramina și dextrometorfan, celelalte două medicamente în această combinație. Nu trebuie să luați-brompheniramina dextrometorfan-pseudoefedrină în timpul tratamentului cu un IMAO.

Exemple de IMAO includ:

  • tranilcipromină
  • fenelzină
  • isocarboxazidă
  • selegilina
  • rasagilină

medicamente anxietate

Brompheniramina, unul dintre ingredientele din acest medicament, poate provoca somnolență. Administrarea acestui medicament cu alte medicamente care provoacă somnolență crește riscul de somnolență. Nu ar trebui să conducă, utilaje de utilizare, sau de a face alte activități care necesită vigilență, dacă trebuie să luați acest medicament cu anumite medicamente anxietate.

Exemple de astfel de medicamente includ:

  • lorazepam
  • clonazepam
  • diazepamul
  • alprazolam

medicamente Insomnie

Brompheniramina, unul dintre ingredientele din acest medicament, poate provoca somnolență. Administrarea acestui medicament cu alte medicamente care provoacă somnolență crește riscul de somnolență. Nu ar trebui să conducă, utilaje de utilizare, sau de a face alte activități care necesită vigilență, dacă trebuie să luați acest medicament cu anumite medicamente utilizate pentru a vă ajuta să dormi.

Exemple de astfel de medicamente includ:

  • temazepan
  • estazolam
  • triazolam
  • zolpidem
  • eszopiclone
  • zaleplon

medicamente ale tensiunii arteriale

Pseudoefedrină, unul dintre ingredientele din acest medicament, poate reduce eficacitatea medicamentelor tensiunii arteriale. Acest lucru poate crește tensiunea arterială. Exemple de aceste medicamente tensiunii arteriale includ:

  • terazosin
  • doxazosina
  • metoprolol
  • carvedilol
  • atenolol
  • propranolol

Disclaimer: Scopul nostru este de a vă oferi informațiile cele mai relevante și actuale. Cu toate acestea, deoarece medicamentele interacționează diferit în fiecare persoană, nu putem garanta că aceste informații includ toate interacțiunile posibile. Această informație nu este un substitut pentru sfaturi medicale. Întotdeauna vorbesc cu furnizorul de asistență medicală despre posibilele interacțiuni cu toate medicamentele prescrise, vitamine, plante medicinale si suplimente, si over-the-counter medicamente pe care le luați.

Acest medicament vine cu mai multe avertismente.

alergii

Acest medicament poate provoca o reacție alergică severă. Simptomele pot include:

  • dificultăți de respirație
  • probleme de respirație
  • umflarea buzelor și a limbii tale
  • mâncărime
  • urticarie

Dacă aveți o reacție alergică, sunați medicul sau centrul local de control otravă imediat. În cazul în care simptomele sunt severe, sunați la 911 sau mergeți la cea mai apropiată cameră de urgență. Nu luați din nou acest medicament dacă ați avut vreodată o reacție alergică la acesta. Luând - o din nou , ar putea fi fatală (cauza moartea).

interacțiune alcool

Utilizarea de băuturi care conțin alcool poate crește riscul de somnolență din Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrină. Dacă bei alcool, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.

Avertismentele pentru persoanele cu anumite condiții de sănătate

Pentru persoanele cu astm: Bromfeniramină, unul dintre ingredientele din acest medicament, poate cauza mucusului din plămâni pentru a îngroșa. Acest lucru se poate face mai greu să respire. Discutați cu medicul dumneavoastră despre dacă acest medicament este sigur pentru tine.

Pentru persoanele cu glaucom cu unghi îngust: Bromfeniramină, unul dintre ingredientele din acest medicament, poate crește presiunea în ochi și poate agrava glaucomul dumneavoastră. Discutați cu medicul dumneavoastră despre dacă acest medicament este sigur pentru tine.

Pentru persoanele cu stomac sau blocaj intestinal: Bromfeniramină, unul dintre ingredientele din acest medicament, poate încetini mișcarea stomacului și intestinelor. Acest lucru se poate face un blocaj mai rău. Discutați cu medicul dumneavoastră despre dacă acest medicament este sigur pentru tine.

Pentru persoanele cu vezica urinara gat blocaj: Bromfeniramină, unul dintre ingredientele din acest medicament, se poate face probleme de flux de urină mai rău. Discutați cu medicul dumneavoastră despre dacă acest medicament este sigur pentru tine.

Pentru persoanele cu diabet zaharat: pseudoefedrină, unul dintre ingredientele din acest medicament, poate crește de zahăr din sânge. Discutați cu medicul dumneavoastră despre dacă acest medicament este sigur pentru tine.

Pentru persoanele cu tensiune arterială ridicată: pseudoefedrină, unul dintre ingredientele din acest medicament, poate creste tensiunea arteriala. Nu trebuie să utilizați acest medicament dacă aveți tensiune arterială foarte mare. Discutați cu medicul dumneavoastră despre dacă acest medicament este sigur pentru tine.

Pentru persoanele cu boli de inima: Nu trebuie să utilizați pseudoefedrină, unul dintre ingredientele din acest medicament, dacă aveți o boală cardiacă severă. Acest medicament poate crește tensiunea arterială, ritmul cardiac, și forța pe care inima ta folosește pentru a bate. Acest lucru crește riscul de un ritm anormal cardiac, infarct miocardic, accident vascular cerebral, și stop cardiac. Discutați cu medicul dumneavoastră despre dacă acest medicament este sigur pentru tine.

Pentru persoanele cu boli tiroidiene: Nu trebuie să utilizați pseudoefedrină, unul dintre ingredientele din acest medicament, dacă aveți hipertiroidism (tiroida hiperactiva). Acest medicament poate crește tensiunea arterială, ritmul cardiac, și forța pe care inima ta folosește pentru a bate. Hipertiroidismul creste , de asemenea , aceste efecte asupra inimii. Folosind acest medicament crește riscul unui ritm anormal cardiac, infarct miocardic, accident vascular cerebral, și stop cardiac. Discutați cu medicul dumneavoastră despre dacă acest medicament este sigur pentru tine.

Avertismentele pentru alte grupuri

Pentru femeile gravide: Acest medicament este un medicament categoria C sarcinii. Asta înseamnă două lucruri:

  1. Studiile la animale au demonstrat efecte adverse asupra fătului, atunci când mama ia medicamentul.
  2. Nu au fost suficiente studii efectuate la om pentru a fi siguri cum de droguri ar putea afecta fătul.

Discutați cu medicul dumneavoastră dacă sunteți gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă. Acest medicament trebuie utilizat numai dacă beneficiul potențial justifică riscul potențial pentru făt.

Apelați imediat medicul dumneavoastră dacă rămâneți gravidă în timpul tratamentului cu acest medicament.

Pentru femeile care alăptează: Acest medicament poate trece în laptele matern și poate provoca reacții adverse la un copil care este alaptat. Discutați cu medicul dumneavoastră dacă alăptați copilul. Acest medicament nu trebuie utilizat la femeile care alăptează.

Pentru persoanele în vârstă: Adulții mai în vârstă pot procesa acest medicament mai lent. O doză normală pentru adulți poate cauza niveluri ale medicamentului să fie mai mare decât în mod normal în corpul dumneavoastră. Medicul dumneavoastră vă poate începe cu o doză mai mică sau alt program de dozare.

Pentru copii: Siguranța și eficacitatea acestui medicament la copii nu a fost stabilit mai mic de 6 luni.

Nu ar trebui să utilizeze acest medicament la nou-născuți sau sugari prematuri. Supradozaj de acest medicament la sugari și copii mici pot provoca halucinații (vederea sau ceva care nu este acolo de auz) sau convulsii. Utilizarea prea mult poate fi chiar fatală (cauza moartea). La copiii mici, acest medicament poate provoca excitație în loc de somnolență sau sedare.

Această informație de dozare este pentru sirop oral Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrină. nu pot fi incluse aici toate dozele posibile și forme de droguri. Doza dumneavoastră, forma de droguri, și cât de des luați medicamentul va depinde de:

  • varsta ta
  • de afecțiunea tratată
  • cât de gravă este starea dumneavoastră este
  • alte afecțiuni medicale aveți
  • cum reacționați la prima doză

Formulare și punctele forte

Generic: Bromfeniramină-dextrometorfan-pseudoefedrină

  • Formă: sirop oral
  • Forța de aderență: 2 mg bromfeniraminul / 30 mg pseudoefedrina / 10 mg dextrometorfan pe 5 ml

Brand: Bromfed DM

  • Formă: sirop oral
  • Forța de aderență: 2 mg bromfeniraminul / 30 mg pseudoefedrina / 10 mg dextrometorfan pe 5 ml

Dozajul pentru simptome cauzate de alergii sau de frig comune

dozare pentru adulți (vârsta 18-64 ani)

Se iau 10 ml (2 lingurițe) o dată la fiecare 4 ore.

dozare pentru copii (varsta intre 12-17 ani)

Se iau 10 ml (2 lingurițe) o dată la fiecare 4 ore.

dozare pentru copii (varsta intre 6-11 ani)

Ia 5 ml (1 linguriță) o dată la fiecare 4 ore.

dozare pentru copii (varsta intre 2-5 ani)

Ia 2,5 ml (12 linguriță) o dată la fiecare 4 ore.

dozare pentru copii (cu vârste de 6 luni-1 an)

Medicul copilului dumneavoastră trebuie să decidă o doză care este potrivit pentru ei.

dozare pentru copii (cu vârste de 0-5 luni)

Nu a fost confirmat faptul că acest medicament este sigur si eficient pentru utilizare la copii cu vârsta mai mică de 6 luni.

dozare (cu vârsta între 65 de ani și peste)

Rinichii adulți în vârstă pot să nu funcționeze la fel de bine ca au folosit pentru a. Acest lucru poate determina organismul dumneavoastră la medicamente de proces mai lent. Ca rezultat, mai mult de un medicament rămâne în corpul pentru un timp mai îndelungat. Acest lucru crește riscul de efecte secundare.

Medicul dumneavoastră vă poate începe pe o doză mai mică sau un program de tratament diferit. Acest lucru poate ajuta la menținerea nivelului de acest medicament de la construirea prea mult în corpul dumneavoastră.

Avertismente

Nu luați mai mult de 6 doze pe parcursul unei perioade de 24 de ore.

Disclaimer: Scopul nostru este de a vă oferi informațiile cele mai relevante și actuale. Cu toate acestea, deoarece medicamentele afectează fiecare persoană în mod diferit, nu putem garanta că această listă include toate dozele posibile. Această informație nu este un substitut pentru sfaturi medicale. Întotdeauna discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistul despre doze care sunt potrivite pentru tine.

Acest medicament este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt. Acesta este dotat cu riscuri, dacă nu-l ia ca prescris.

Dacă încetați să luați medicamentul sau nu - l ia deloc: tuse, simptome de răceală, sau alergie nu va primi mai bine.

Dacă ți -e dor de doze sau nu iau droguri pe program: medicația poate să nu funcționeze la fel de bine sau să nu mai funcționeze complet. Pentru acest medicament să funcționeze bine, o anumită sumă trebuie să fie în corpul dumneavoastră în orice moment.

Dacă luați prea mult: Ai putea avea niveluri periculoase ale medicamentului în organism. Ai putea avea simptome , cum ar fi convulsii sau halucinații (auzirea sau ceva care nu e acolo de auz).

Utilizarea prea mult de acest medicament la sugari sau copii mici ar putea fi fatală (cauza moartea). Ele pot fi, de asemenea, o probabilitate mai mare decât adulții să aibă halucinații și convulsii.

Dacă credeți că ați luat prea mult de acest medicament, suna medicul sau centrul local de control otravă. În cazul în care simptomele sunt severe, sunați la 911 sau mergeți la cea mai apropiată cameră de urgență imediat.

Ce să faci dacă ți -e dor o doză: Luați doza imediat ce vă amintiți. Dar dacă vă amintiți doar câteva ore înainte de următoarea doză programată, luați doar o singură doză. Nu încercați niciodată să recupereze prin prelevarea a două doze dintr -o dată. Acest lucru ar putea duce la efecte secundare periculoase.

Cum să - i spuneți dacă medicamentul este de lucru: Tu ar trebui să aibă mai puține tuse, răceală sau simptome de alergie.

Păstrați aceste considerente în minte, dacă medicul dumneavoastră vă prescrie acest medicament pentru tine.

General

  • Puteți lua acest medicament cu sau fără alimente
  • Nu orice farmacie stocurile de acest drog. La umplere rețeta, asigurați-vă că pentru a apela înainte pentru a vă asigura că farmacia dumneavoastră poartă.

Depozitare

  • Păstra acest medicament, la temperatura camerei între 68 ° F și 77 ° F (20 ° C și 25 ° C). Păstrați-l departe de temperaturi ridicate.
  • Nu depozitați acest medicament în zone umede sau umede, cum ar fi bai.
  • Păstra acest medicament în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină. A se ține flaconul bine închis.

refills

O rețetă pentru acest medicament este reumplut. Nu ar trebui să nevoie de o nouă rețetă pentru acest medicament pentru a fi reumplute. Medicul dumneavoastră va scrie numărul de rezerve autorizate pe bază de prescripție medicală.

Călătorie

Când călătoriți cu medicația:

  • Purtați întotdeauna medicamente cu tine. Atunci când zboară, nu a pus într-o pungă de verificat. Păstrați-l în geantă bagaj de mână.
  • Nu vă faceți griji cu privire la dispozitivele cu raze X ale aeroporturilor. Ei nu pot răni medicamentele.
  • Poate fi necesar să arate personalul aeroportului eticheta farmacie pentru medicamentele. Transportați întotdeauna cutia originală marcată cu prescripție medicală cu tine.
  • Nu puneți acest medicament în compartimentul mănușă mașinii sau lăsați-l în mașină. Asigurați-vă că pentru a evita face acest lucru atunci când vremea este foarte cald sau foarte rece.

monitorizarea clinică

Tu și medicul dumneavoastră trebuie să monitorizeze anumite probleme de sănătate. Acest lucru poate ajuta asigurați-vă că stați în condiții de siguranță în timp ce luați acest medicament. Aceste probleme includ ritmul cardiac și tensiunea arterială.

sensibilitate la soare

Acest medicament poate face mai sensibile la soare. Ar trebui să evite paturi de bronzare în timpul tratamentului cu acest medicament. Limita cantitatea de timpul petrecut la soare, dacă poți. Dacă aveți de gând să fie în soare pentru o lungă perioadă de timp, ar trebui să te protejezi. Purtați protecție solară și îmbrăcăminte de protecție.

Există și alte medicamente disponibile pentru a trata starea dumneavoastră. Unele pot fi mai potrivite pentru tine decât altele. Discutați cu medicul dumneavoastră despre alte opțiuni de droguri, care pot lucra pentru tine.

Disclaimer: Healthline a depus toate eforturile pentru a face sigur că toate informațiile sunt corecte, complete și actualizate la zi. Cu toate acestea, acest articol nu ar trebui să fie folosit ca un substitut pentru cunoștințele și expertiza unui profesionist din domeniul sanitar licențiat. Trebuie să consultați întotdeauna medicul dumneavoastră sau un alt profesionist din domeniul sănătății înainte de a lua orice medicament. Informațiile de medicament conținute în acest document se pot modifica și nu este destinat să acopere toate utilizările posibile, indicații de orientare, masuri de precautie, avertismente, interacțiuni medicamentoase, reacții alergice, sau efecte adverse. Absența avertismente sau alte informații pentru un anumit medicament nu indică faptul că combinația de droguri sau de droguri este sigur, eficient, sau adecvat pentru toți pacienții sau toate utilizările specifice.